preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

مینای دندان چیست؟چگونه از فرسایش آنها جلوگیری کنیم؟

 • خانه
 • -
 • متفرقه
 • -
 • مینای دندان چیست؟چگونه از فرسایش آنها جلوگیری کنیم؟

مینای دندان چیست؟

مینای دندان، که سخت‌ترین و مهم‌ترین ماده معدنی در بخش دهانی است، قسمت خارجی هر دندان را پوشانده و به عنوان بخش قابل مشاهده‌ترین دندان شناخته می‌شود. این لایه از جنس مواد معدنی تشکیل شده است، به ویژه هیدروکسی‌آپاتیت. رنگ آن نیز متفاوت از زرد روشن تا سفید مایل به خاکستری می‌تواند باشد. اگرچه مینا نیمه شفاف است، اما فقط به اندازه‌ای مسئول از بین بردن رنگ دندان‌های شما می‌باشد.از آنجا که نیمه شفاف است ، فقط تا حدی مسئول رنگ دندان های شما است. مینای دندان نقش بسیار مهمی در محافظت از دندان شما در برابر پوسیدگی دارد ، بنابراین مهم است که تمام تلاش خود را انجام دهید تا از فرسایش مینا جلوگیری شود. این یک سد محکم است که از لایه های داخلی دندان شما در برابر اثرات اسیدها و پلاک محافظت می کند. همچنین از لایه های حساس داخلی دندان شما در برابر غذاها و نوشیدنی هایی که بسیار گرم یا بسیار سرد هستند محافظت می کند.

اگر مینای دندون از بین برود چه می شود؟

اگر از بین برود ، بدن شما کارهای بیشتری برای جایگزینی آن انجام نمی دهد. برخلاف سایر قسمت های بدن شما – مثلا استخوان ها – مینا هیچ سلول زنده ای ندارد ، بنابراین نمی تواند دوباره تولید شود.

 

می‌توانید با اجتناب از غذاهایی که ممکن است به مینای دندان‌ها آسیب برسانند، از سلامت دندان‌های خود محافظت نمایید. برخی از این غذاها شامل غذاهای قندی، میوه‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی هستند. زمانی که این مواد به سطح دندان چسبیده و با باکتری‌های دهان تعامل داشته باشند، اسید لاکتیک تولید می‌شود که می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب برساند. اگر امکانش را دارید، پیشنهاد می‌شود از مصرف این غذاها خودداری کنید، و در صورت مصرف، به یاد داشته باشید که پس از آن مسواک بزنید.

 

چه مواد غذایی به مین ها آسیب میرساند؟

غذاهای بسیار سفت مانند آب نبات سفت و یا تکه های یخ نیز می توانند با ترک خوردن یا خرد شدن مینای دندان شما آسیب برسانند ، بنابراین باید از مصرف این غذاها نیز خودداری کنید. اگر به آب نبات سفت و سخت بپردازید ، آن را مکیده اما لقمه اش را نزنید.

البته ، شما همچنین می توانید از مینا خود با انجام عادات بهداشتی بهداشت دهان ، مانند مسواک زدن منظم با خمیر دندانهای حاوی فلوراید ، استفاده از نخ دندان و مراجعه به متخصص دندانپزشکی خود برای تمیز کردن منظم حرفه ای و جرمگیری دندان ، محافظت کنید.

مینا ماده مهمی است که به عنوان بخشی از بهداشت دهان و دندان شایسته مراقبت و محافظت از آن است.

انواع آسیب مبنای دندان!

 

دو نوع صدمه به دندان، یعنی سایش و فرسایش، می توانند به مینای دندان آسیب برسانند. سایش به معنای فشار و اصطکاک چیزی با دندان است. عواملی مانند مسواک زدن با فشار زیاد، خراشیدن لثه و دندان با استفاده از خلال دندان یا اصلاحگرها، و حتی تراشیده شدن دندان هنگام جدا کردن نگهدارنده‌ها و پروتزهای جزئی می توانند منجر به سایش مینای دندان شوند. از سوی دیگر، فرسایش رخ می دهد زمانی که مینای دندان به مقدار زیادی در معرض اسیدهای موجود در برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها قرار بگیرد، و یا به دلیل برگشت اسیدهای معده. همچنین، این نوع آسیب ممکن است به علت سمومی که توسط باکتری‌های پلاک در نزدیکی خط لثه تولید می شوند، ایجاد شود و به مینا دندان آسیب برساند.

 

علائم و نشانه های از بین رفتن مینای دندان

از دست دادن مینا همیشه آشکار نیست ، اما برخی از علائم احتمالی آسیب به مینا عبارتند از:

 • شکل و رنگ: اگر دندان های شما زرد یا به خصوص براق به نظر می رسند ، ممکن است دچار از دست دادن مینای دندان شوید.
 • حساسیت: افزایش حساسیت به غذاهای گرم ، سرد یا شیرین ممکن است نشانه اولیه از بین رفتن مینای دندان باشد. مراحل بعدی از دست دادن مینا می تواند حساسیت شدیدتری ایجاد کند. برای تسکین حساسیت سریع ، مسواک زدن با خمیر دندان Crest Gum و Senstivity را امتحان کنید. فرمول منحصر به فرد آن با درمان خط لثه برای تسکین فوری علت اصلی حساسیت را هدف قرار می دهد.
 • ناهمواری: اگر دندان های شما در لبه های شما خشن شده اند ، ممکن است مراحل اولیه از بین رفتن مینا را تجربه کنید. علاوه بر این ، فرورفتگی های سطح دندان ها می تواند نشان دهنده از بین رفتن مینای دندان باشد.

آیا می توان مینای دندان را ترمیم کرد؟

مینای دندان چیست و روش ترمیم و بازیابی آن : اگرچه مینای دندان نمی تواند دوباره ساخته شود ، اما می توانید با یک برنامه مراقبت از دهان و دندان خوب از مینا ناشی از فرسایش اسید جلوگیری کنید. ترمیم آدامس و مینا کرست از افت مینای دندان جلوگیری کرده و مینای دندان ضعیف شده را تقویت می کند. این ماده به خنثی سازی باکتریهای پلاک اطراف خط لثه کمک می کند تا مینای دندان را ضعیف کند. همچنین حاوی فلوراید استانوس فعال است که به مینا متصل شده و آن را تقویت می کند و یک محافظ ریز نازک در برابر حمله اسید ایجاد می کند.

چگونه جلوی فرسایش مینا را بگیریم؟

از دست دادن مینای دندان دندانهای شما را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار می دهد. برخی از دست دادن مینا به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد. اما شما می توانید با رعایت یک برنامه منظم مراقبت از دهان و دندان ، مسواک زدن روزانه و نخ دندان روزانه ، جلوی از بین رفتن مضر مینا را بگیرید. مینا شما اولین خط دفاعی دندان در برابر پوسیدگی دندان است.

چگونه از مینادر برابر فرسایش اسید محافظت کنید؟

اسیدهای روزمره که از برخی غذاها و نوشیدنی ها ایجاد می شوند ، می توانند مینای دندان شما را در معرض خطر قرار دهند. این مقیاس اسیدی میزان اسیدیته برخی غذاها و نوشیدنی های روزمره را نشان می دهد که می تواند مینا شما را فرسایش دهد. به ایمن نگه داشتن دندانهای خود از ناحیه خطر مینا کمک کنید و آنها را با خمیر دندان Crest محکم نگه دارید.

 • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید:
  یک خمیر دندان مانند کرست آدامس و حساسیت را در برنامه بهداشت دهان و دندان خود بگنجانید. این به طور خاص برای تمیز کردن اطراف لثه برای لثه های سالم که از نظر بالینی اثبات شده اند ، ساخته شده است که می تواند به ایجاد پایه محکم تری برای لبخند شما کمک کند.
 • مسواک زدن با Crest Gum & Enamel Repair را امتحان کنید. این خط لثه را هدف قرار می دهد تا باکتریهای پلاک تولید سموم را برای تجزیه مینا خنثی کند. ثابت شده است که به ترمیم مینای دندان ضعیف کمک می کند.
 • شما همچنین می توانید از خمیر دندان Crest Pro-Health Enamel Shield استفاده کنید. این ماده حاوی ماده ای است که باکتری های ایجاد کننده اسید را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از بین می برد ، یک ماده معدنی مجدد برای افزایش کیفیت مینای دندان شما است و به مینا متصل می شود و یک محافظ نازک برای محافظت از دندان تشکیل می دهد.
 • از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید: با افزودن دهان شویه به برنامه مراقبت از دهان و دندان خود که حاوی فلوراید است ، در برابر حفره در مناطقی که صعب العبور نیستید محافظت می کنید و به خنثی سازی باکتری های پلاک دهان کمک می کنید تا مینای دندان را ضعیف کند. دهانشویه مراقبت از آدامس AddCrest را به برنامه مسواک زدن خود اضافه کنید.
 • به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: دندانپزشکان برای کمک به ارتقا health سلامت دهان و دندان ، حداقل دو بار در روز مسواک زدن همراه با نخ دندان روزانه را توصیه می کنند. سعی کنید از Oral-B Genius Pro 8000 استفاده کنید که دارای موهای نرم و گرد است که روی پلاک سخت است ، اما روی مینا لطیف است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...