preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

فواید نخ دندان چیست؟چرا باید از آن استفاده کنیم؟

  • خانه
  • -
  • متفرقه
  • -
  • فواید نخ دندان چیست؟چرا باید از آن استفاده کنیم؟

چرا مسواک میزنیم و چرا تاکید بر استفاده از نخ  دندان داریم؟

احتمالاً به یاد دارید که در اوایل کودکی، والدین شما به شما توصیه می‌کردند روزانه دوبار مسواک بزنید. استفاده از مسواک یکی از اصولی‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌ها برای مراقبت از بهداشت دهان و دندان است و مسواک زدن به عنوان یک عادت پایدار، سلامت دندان‌ها را حفظ می‌کند. با این حال، مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند به سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی شما کاملاً کمک کند و باید همراه با استفاده از نخ دندان نیز انجام شود.

متخصصان دندانپزشکی بر این عقیده هستند که مسواک زدن تنها میتواند 65 درصد از سطوح دهان و دندان را تمیز کند. زیرا مسواک اصولا فقط  میتواند سطوح در دسترس دندان را تمیز کند و قادر نیست لابلای دندان ها را از شر باکتری ها و پلاک در امان نگاه دارد.

برای از بین بردن ذرات ریز غذایی و همچنین پلاک تشکیل شده در بین دندان ها ما باید حتما از نخ دندان استفاده کنیم. از فواید نخ دندان میتوان به قدرت مانور بالا در لابلای دندان ها و کمک به پاک کردن این نواحی اشاره کرد. به عبارتی آن 35 درصد باقی مانده که مسواک قادر به تمیز کردن آن نیست تنها با نخ دندان تمیز میشود.


5 فایده و میزیت نخ دندان کشیدن

برای درک بهتر کار نخ دندان در ادامه به بررسی دست کم 5 فایده ثابت شده و قابل توجه نخ دندان خواهیم پرداخت.

 1. از بروز بیماری لثه پیشگیری میکند

مهمترین علت بیماری لثه رعایت ناکافی بهداشت دهان و دندان  است. عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث تشکیل پلاک دندان شده و آن را به خط لثه نفوذ کند و بافت لثه را تحریک کند. اگر پلاک رشد کند و سخت شود، می‌تواند به زیر لثه فرو رود و منجر به بروز بیماری‌های لثه مانند جنجویت و بیماری پریودنتال شود. در چنین شرایطی، جراحی لثه ممکن است لازم باشد. اما یکی از فواید استفاده از نخ دندان، پیشگیری از بروز این بیماری‌ها است.

استفاده از نخ دندان می‌تواند به از بین بردن پلاک‌ها در مراحل اولیه تشکیل آنها کمک کند و فرصت برای پیشروی در بافت لثه را از آنها سلب کند. افرادی که به طور منظم علاوه بر مسواک زدن از نخ دندان استفاده می‌کنند، به ندرت با بیماری لثه مواجه می‌شوند. استفاده منظم و صحیح از نخ دندان می‌تواند باعث حذف پلاک‌ها و رسیدگی به نقاط سخت‌تر رسیدن مسواک نشود، در نتیجه بهبود بهداشت دهان و دندان و کاهش خطر بروز بیماری‌های لثه شود.

مراقبت های بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز، استفاده از نخ دندان یا فضای بین دندانی، استفاده از آب دهان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی و تمیزی دوره‌ای دهان است.


2. از بد بو شدن دهان جلوگیری میکند

همانطور که در ابتدا هم گفتیم، مسواک زدن نمیتواند به تنهایی تضمین کننده بهداشت دهان و دندان باشد. اما نخ دندان مکمل بسیار شایسته و قوی برای مسواک در این خصوص است. از دیگر فواید نخ دندان ، کمک به از بین بردن بوی بد دهان است. از آنجا که وجود ذرات ریز مواد غذایی در داخل دهان و فعالیت باکتری ها یک علت بوی بد دهان است، اگر این ذرات از بین نروند، میتوانند بوی بدی در داخل دهان ایجاد کنند.

خوشبختانه نخ دندان به  راحتی آب خوردن این ذرات ریز را از بین برده و تا حد زیادی باعث کاهش بوی بد دهان میشود. این امر مخصوصا زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید بسیار مهم است زیرا با وجود دستگاه های ارتودنسی ثابت یا حتی متحرک تمیز کردن دندان ها دشوارتر است. در خصوص ایمپلنت دندان نیز همین موضوع صادق است.


3. به کنترل دیابت کمک می کند.

نخ دندان کشیدن میتواند به طور مستقیم تاثیر مثبتی روی کنترل دیابت در افراد دیابتی داشته باشد. از بین بردن ذرات ریز مواد غذایی و باکتری های بد داخل دهان باعث میشود که این باکتری ها با این وجود دیگر نمیتوانند وارد جریان خون شوند. کاهش ورود باکتری به داخل خون میتواند نقش موثری در کنترل سطح قند خون  داشته باشد. هم بزرگسالان و هم کودکانی که دیابت دارند باید روزانه دست کم 1 بار از نخ دندان استفاده کنند تا از فواید نخ  دندان در کنترل دیابت بهره ببرند.


4. می تواند خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش دهد

باکتری ها با مصرف مواد غذایی در داخل دهان شما میتوانند به سیستم تنفسی منتقل شود. این موضوع به طور بالقوه می تواند منجر به بروز بیماری های تنفسی مانند برونشیت، عفونت های سینوسی و حتی ذات الریه شود.  اما باز هم به صورت مشابه، نخ دندان کشیدن می تواند ذرات اضافی مواد غذایی و باکتری هایی که روی آنها تولید می شود را از بین ببرد و از بروز این نوع بیماری ها جلوگیری کند. پس پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی را نیز به لیست فواید نخ دندان اضافه کنید.


5. می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

به طور مشابه، این کار، علاوه بر بیماری های تنفسی میتواند از بیماری های قلبی نیز جلوگیری کند. ورود باکتری به جریان خون میتواند علاوه بر بخش های حساس دیگر بدن مستقیما به سیستم قلب و عروق نیز آسیب وارد کند. این موضوع به ویژه در مردان شایع تر است. از آنجایی که مردان کمتر  به  بهداشت دهان و دندان خود میرسند احتمالا تهاجم باکتری های مضر به داخل خونشان بیشتر است و اغلب با افزایش سن و پشت گوش انداختن اصول بهداشتی دهان و دندان به این بیماری ها مبتلا خواهند شد.

آفت و زخم لثه کودکان چیست؟


برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان چه کار دیگری باید انجام دهیم؟

علاوه بر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای بهره‌برداری از فواید آن، توصیه می‌شود که به طور منظم به یک دندانپزشک مراجعه کنید. این مراجعه می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک کند، زیرا با بررسی‌های منظم و دقیق، هرگونه آسیب و عارضه‌ای در دهان و دندان شما شناسایی و پیشگیری شود.

استفاده کودکان از نخ دندان

س.الی برخی از افراد دارند این است که برای دندان های کودکان هم می توان از نخ دندان استفاده کرد؟ پاسخ “بله” است.

شما می توانید باید استفاده از نخ دندان, دندانهای فرزندتان را از زمانی که دندان های شیری شان را دارند تمیز کنید. از زمانی که دندان های فرزندتان در کنار یکدیگر شروع به رشد می کنند (تقریبا در سن 2 تا 6 سالگی).

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...