preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

 • خانه
 • -
 • متفرقه
 • -
 • کامپوزیت دندان خرگوشی چیست؟

دندان خرگوشی چیست؟

اصطلاح “دندان خرگوشی” یک اصطلاح عامیانه است که در جامعه رایج شده است. وقتی دندان‌های فک بالا به صورت کج، خمیده و غیر هم تراز باشند، به ویژه وقتی دندان‌های جلویی فک بالا جلوتر و بزرگتر از حالت معمول باشند، از این فرد می‌گویند که دارای “دندان خرگوشی” است. در این حالت، دندان‌های فک بالا و پایین با هم همپوشانی ندارند.

بسیاری از افراد، از کودکان تا بزرگسالان، هر ساله به فکر اصلاح دندان‌های خرگوشی خود هستند؛ زیرا در بعضی مواقع دندان‌های جلویی به قدری نامنظم و بزرگ هستند که جذابیت چهره شخص را کاهش می‌دهند و مشکلاتی در جویدن و صحبت کردن برای فرد ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، با استفاده از روش‌های اصلاحی مانند کامپوزیت دندان خرگوشی، دندان‌های فرد به طور کامل تراز شده و لبخند زیبایی بهبود می‌یابد.

علاوه بر این، در بعضی موارد، عدم تطابق بین دندان‌ها نه تنها زشت و مزاحمت‌آور نیست، بلکه باعث بهبود شکل لبخند فرد نیز می‌شود. به همین دلیل، بعضی افراد با استفاده از روش کامپوزیت دندان خرگوشی، خط لبخند خود را ترمیم میکنند.

مطالعه بیشتر: کامپوزیت چیست؟

دلایل ایجاد دندان های خرگوشی

پیش از اینکه به درمان و ترمیم دندان های خرگوشی بپردازیم، باید با دلایل ایجاد آن آشنا شویم. این مسئله میتواند از کودکی تا بزرگسالی برای بیمار به وجود بیاید.علت های مختلفی برای خرگوشی شدن دندان ها وجود دارد که به توضیح آنها می پردازیم:

 • وراثت:

وراثت می تواند یکی از دلایل اصلی خرگوشی شدن دندان های افراد شود، چرا که شکل فک مانند عوامل موروثی دیگر، می تواند از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا کند. اگر والدین دندان های بیرون زده داشته باشند، احتمالا فرزند آنها نیز دندان های خرگوشی خواهد داشت.

 • مکیدن انگشت شست:

مکیدن انگشت شست و پستانک در کودکان بالای 5 سال نیز می تواند در خرگوشی شدن دندان ها تاثیر گذار باشد. پس از رشد دندان‌های دائمی کودکان، مکیدن انگشت شست می‌تواند روی هم‌ترازی دندان‌ها تأثیر گذاشته و ممکن است منجر به افتادگی دندان‌ها شود.

 • چرخاندن زبان روی دندان های جلو:

به نقل از سایت AAPD اگر فردی به طور مداوم زبانش را روی دندان های جلویی فشار دهد، در واقع از الگوی طبیعی خود منحرف شده و باعث تغییر فرم طبیعی دندان های جلویی می شود.

 • فاصله بین دندانی

وجود فاصله بین دندان ها و یا فشردگی آنها می تواند عامل دیگری برای خرگوشی شدن دندان ها باشد. برخی افراد در درون دهان خود دارای تومور و کیست هستند، همین تومورها و کیست ها می توانند باعث شوند تا دندان ها در زاویه مناسب رشد نکنند.

 • تراز طبیعی:

گاهی اوقات به طور طبیعی، دندان های فرد بیرون زده میشوند. در این مورد، تقریبا هیچ کاری نمیتوان برای جلوگیری از این اتفاق انجام داد اما اگر خرگوشی شدن دندان ها باعث کوچک یا کج شدن فک کودکان شود، میتوان با انجام ارتودنسی تا حدی از اتفاق پیشگیری کرد.

 • فشردگی یا از دست دادن دندان:

وقتی دندانی از دست رفته و جایگزین نشده باشد، به مرور زمان، دندان های دیگر جا به جا خواهند شد و این امر میتواند در ظاهر شدن دندان های دندان های خرگوشی تاثیرگذار باشد. از طرفی وقتی که دندانها بیش از حد فشرده باشند و فضای کافی برای رشد دندان های دیگر وجود نداشته باشد، باعث ایجاد مشکلاتی در تراز شدن دندان ها و خرگوشی شدن آنها می شود.

در تمامی حالت های ذکر شده باید با روش های اصلاح دندان های خرگوشی مانند کامپوزیت دندان، لمینت دندان و ارتودنسی، شکل دندان ها را تغییر داد.

درباره کامپوزیت ماکروفیل مطالعه کنید!

چرا باید دندان های خرگوشی را ترمیم کرد؟

توصیه می‌شود که تا زمانی که دندان‌های خرگوشی و بیرون زده بیمار باعث آسیب به سلامتی دهان و دندان شخص نشده، نیازی به درمان و ترمیم نیست. اما اگر شما از ظاهر دندان‌های خود راضی نیستید، داستان متفاوت است. دندان‌ها به عنوان عضوی بسیار مهم در بدن، تأثیر قابل‌توجهی در زیبایی افراد دارند. به همین دلیل، بسیاری از افراد به دنبال روش‌های زیبایی برای بهبود ظاهر دندان‌های خود هستند. ترمیم دندان‌های خرگوشی نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند انجام عملیات زیبایی مانند کامپوزیت و لمینت است تا این مشکل حل شود و دندان‌ها به زیبایی و یکنواختی موردنظر برسند.

کامپوزیت خرگوشی چیست؟

یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های ترمیم دندانهای بیرون زده و نامنظم، کامپوزیت دندان خرگوشی است. برای کامپوزیت خرگوشی نیاز است تا دندان پزشک با استفاده از مواد مخصوص سطوحی از دندان که آسیب دیده است را پر کند. برای پر کردن قسمت های آسیب دیده دندان مواد مخصوص با استفاده از یک اشعه مخصوص در آن قسمت ها جا گیر می شوند. بعد از قرار گرفتن این مواد بر روی دندان ها، دندان پزشک این مواد را تراشیده و صیقل می دهد تا مانند سایر دندان ها صاف و یک دست شوند. به این ترتیب فرم و شکل دندان های شما با کامپوزیت خرگوشی بدون تراشیدن مینای دندان، ترمیم خواهد شد.

 

مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی

روش های زیادی برای اصلاح دندان های خرگوشی وجود دارد از جمله لمینیت، ارتودنسی و تراش دندان، اما کامپوزیت خرگوشی از محبوبیت بیشتری برخوردار است و این به خاطر مزایای این روش است. مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی عبارتند از:

سرعت بالا:

سرعت در انجام کامپوزیت را می توان اصلی ترین مزیت کامپوزیت دندان خرگوشی دانست. در این روش، تنها در یک جلسه، کار کامپوزیت ونیر به اتمام می رسد. علاوه بر این دیگر نیازی به گذراندن دوران نقاهت نیست و بلافاصله بعد از انجام کامپوزیت خرگوشی می توان از دندان ها استفاده کرد و با آن ها غذا خورد.

ظاهر طبیعی:

اگر عمل کامپوزیت دندان خرگوشی توسط یک دندان پزشک ماهر انجام شود، نتیجه کار بسیار طبیعی خواهد بود. البته مهارت دندان پزشک تنها کافی نیست و برای کامپوزیت خرگوشی باید از مواد درجه یک و از بهترین برندها نیز استفاده شود.

بهترین روش های سفید کردن دندان

عدم نیاز به جراحی فک:

یکی دیگر مزیت کامپوزیت دندان خرگوشی را میتوان عدم نیاز آن به جراحی فک دانست. برای انجام کامپوزیت دندان استاندارد نیاز بود تا لثه فرد جراحی شود، در این صورت فرد متحمل درد و خون ریزی فراوانی می شد، اما در این روش خبری از درد نیست و در صورت صلاحدید، دندان پزشک می تواند از اسپری های بی حسی استفاده کند.

قیمت مناسب:

هزینه مناسب نیز یکی دیگر از مزایای این روش می باشد. قیمت کامپوزیت دندان خرگوشی نسبت به دیگر عمل های جراحی زیبایی دندان برای افرادی که دندان خرگوشی دارند مانند لمینت و ارتودنسی بسیار پایین تر می باشد. اگر به هر دلیلی دندان های شما آسیب ببینند و یا شکسته شوند، جای نگرانی نیست چرا که به وسیله کامپوزیت خرگوشی می توانید دندان های آسیب دیده خود را ترمیم نمایید.

ایمن بودن:

برای نصب کامپوزیت دندان خرگوشی نیازی به تراشیدن و یا دستکاری کردن مینای دندان نیست. این یک مزیت فوق العاده برای افرادی است که دوست ندارند ساختار دندان آن ها دچار تغییر شود.

کمک به تمیزی دندانها:

حفظ سلامت دندان ها نیز از دیگر مزیت های کامپوزیت خرگوشی می باشد. زمانی که دندان ها کج یا خمیده باشند، نمی توان به درستی آن ها را تمیز کرد؛ در صورتی که نتوان به درستی دندان ها را پاکیزه کرد، این کثیفی باعث پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود. بعد از انجام کامپوزیت دندان خرگوشی و رفع این نواقص می توان به راحتی به نقاط مختلف دندان دسترسی پیدا کرد و آن ها را تمیز کرد.

معایب کامپوزیت خرگوشی

یکی از ایراداتی که می توان به این روش وارد کرد در این است که در صورتی که دندان نیاز به تغییرات اساسی داشته باشد، نمی توان روی کامپوزیت خرگوشی برای رفع نواقص اساسی حساب باز کرد. در این جور مواقع استفاده از روش ارتودنسی بسیار کمک کننده می باشد.

کامپوزیت دندان خرگوشی چگونه انجام میشود؟

در صورتیکه ایرادات دندان ها بیش از حد نباشد، دندانپزشک احتمالا کامپوزیت دندان را برای ترمیم دندان های خرگوشی توصیه میکند. مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی تفاوت چندانی با مراحل کامپوزیت دندان معمولی ندارد. نحوه درمان در این روش به شرح زیر است:

 1. ابتدا ساختار فک بیمار بررسی می شود. این کار به دندانپزشک در مورد نحوه انجام کامپوزیت خرگوشی ایده می دهد.
 2. کامپوزیت دندان خرگوشی در اصل مواد رزینی هستند که شکل، اندازه و رنگ دندان‌های طبیعی را دارند. دندانپزشک این مواد را روی دندان های خرگوشی قرار داده و توسط اشعه های نوری آنها را محکم میکند.
 3. حالا نوبت به چک کردن راحتی بیمار است. چنانچه اندازه کامپوزیت ونیر بلند باشد یا اینکه بیمار عادت به دندان قروچه داشته باشد، دندانپزشک این مواد را شکل میدهد تا فضایی برای قرار دادن روکش ها ایجاد شود.
 4. در طول فرآیند کامپوزیت خرگوشی، سطح دندان تمیز و صیقل داده می شود تا با پوسته یا روکش محکم شود.

روش های جایگزین کامپوزیت برای اصلاح دندان های خرگوشی

شاید برایتان این سوال پیش آید که در صورت عدم تمایل به اصلاح دندانها با روش کامپوزیت خرگوشی آیا می توان از روش دیگری استفاده کرد؟ جواب این سوال شما مثبت است. سه روش جایگزین برای اصلاح دندان خرگوشی وجود دارد. اولین روش را می توان لمینت دندان دانست. دومین روش ارتودنسی و روش سوم جراحی فک می باشد. در ادامه درباره هریک از این روش ها بیشتر توضیح خواهیم دادو آنها را با روش کامپوزیت خرگوشی مقایسه خواهیم کرد. انتخاب این موضوع که کدام روش برای شما مناسب تر می باشد را بر عهده دندان پزشک معالج خود بسپارید تا بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد.

کامپوزیت دندان خرگوشی بهتر است یا لمینت خرگوشی؟

هر کدام از این روش ها در کنار مزایای بی شماری که دارند دچار نواقصی نیز می باشند. لمینت دندان در کل محکم تر از کامپوزیت میباشد زیرا از مواد بهتری ساخته شده و ظاهر طبیعی تری هم دارد، اما از معایب لمینت خرگوشی میتوان به نیاز به تراشیدن مینای دندان و قیمت بالاتر آن اشاره کرد. معمولا فک هر شخص ساختار منحصر به خود را دارد و نمی توان یک نسخه کلی برای همه افراد تجویز کرد که لمینت برایش بهتر است یا کامپوزیت ونیر. بهتر است که تشخیص این مورد را به دندان پزشک خود بسپارید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. پیشنهاد میکنیم که به مقاله تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان نیز مراجعه نمایید.

تفاوت کامپوزیت خرگوشی با ارتودنسی

از قدیم الایام، از روش ارتودنسی به عنوان روشی که نامرتبی و فشردگی دندان ها را اصلاح میکرد، یاد میکردند. دندانپزشکان معمولا به افرادی که سن پایینی دارند، برای حل مشکل دندان خرگوشی، ارتودنسی را پیشنهاد می کنند. البته استفاده از ارتودنسی برای افرادی که در سنین بالاتر هم هستند امکان پذیر می باشد اما روند درمان طولانی تر خواهد بود. ارتودنسی باعث می شود که به مرور زمان دندان ها حرکت کنند.

تفاوت هایی که بین روش کامپوزیت خرگوشی و ارتودنسی وجود دارد را می توان این طور بیان کرد که؛
 • مدت زمان درمان دندان خرگوشی به روش ارتودنسی بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان خرگوشی می باشد.
 • تفاوت دوم را نیز می توان در ظاهر این عمل های زیبایی دانست. در روش ارتودنسی به سبب این که براکت های فلزی روی دندان وصل می شود، دندان ظاهر خوشایندی را خواهد داشت.
 • علاوه بر ظاهر ناخوشایند، جویدن خوراکی ها و صحبت کردن نیز سختی های مخصوص به خود را دارد.
 • درباره هزینه هم باید بگوییم که قیمت کامپوزیت خرگوشی بسیار بیشتر از ارتودنسی دندان خرگوشی می باشد.
 • نکته آخر اینکه اگر دندان ها بیش از حد از هم فاصله داشته باشند، باید از ارتودنسی استفاده کرد زیرا این روش بهتری نسبت به کامپوزیت دندان برای اصلاح ساختار دندان است.

مراقبت های پس از کامپوزیت خرگوشی

بعد از انجام کامپوزیت و ونیر برای افزایش طول عمر این روش، باید موارد زیر را رعایت کنید:

1. هیچ گاه از دندان خود به عنوان ابزار استفاده نکنید.

2. اجتناب کنید از مواد خوراکی سفت مانند بادام و گردو با دندان خود نشکنید.

3. اگر عادت به جویدن ناخن یا فشردن دندان ها را دارید، این عادات را ترک کنید تا طول عمر کامپوزیت دندان ها افزایش یابد.

4. از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید، زیرا این موارد اثر مضری بر روی دندان ها دارند.

5. از مصرف موادی که رنگ قوی دارند، مثل قهوه، چای و نوشابه، به حداقل برسانید، زیرا کامپوزیت به سرعت رنگ مواد غذایی را جذب می‌کند. در صورت استفاده از این مواد، دندان ها را به طور منظم تمیز کنید تا کامپوزیت تغییر رنگ نکند.

6. همیشه مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید، زیرا این اقدامات مهمترین عامل برای حفظ سلامت دندان ها هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...