preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

مشخصات مسواک خوب چیست؟

  • خانه
  • -
  • دندان پزشکی
  • -
  • مشخصات مسواک خوب چیست؟
مشخصات مسواک خوب چیست؟

مشخصات مسواک خوب چیست؟

مسواک زدن به صورت صحیح و اصولی یکی از راه‌های بسیار مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها است، که از کودکی تا بزرگسالی باید رعایت شود. آشنایی با ویژگی‌های یک مسواک مناسب، اهمیت بسیار زیادی دارد و رعایت این اصول و ویژگی‌ها می‌تواند در حفظ سلامت دهان و دندان‌ها بسیار موثر باشد. در این مقاله، به بررسی ویژگی‌های یک مسواک مناسب پرداخته و نگرانی‌های خرید مسواک را برطرف خواهیم کرد. همراه ماشید.

اهمیت سلامت دندان ها

دندان ها یکی از اجزای اصلی و بسیار مهم داخل دهان بوده و در جویدن و بخش ابتدایی هضم غذا نقش بسیار موثری دارند. دندان ها در حفظ زیبایی ظاهری و داشتن یک لبخند زیبا بسیار مهم بوده و از این رو توجه به مشکلات و تلاش در حفظ سلامت آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد. مسواک زدن منظم، مکرر، صحیح و اصولی یکی از اقدامات اولیه و بسیار مهم در زمینه حفظ سلامت دندان ها به شمار می آید. باید توجه داشت که انتخاب یک مسواک مناسب و اصولی اهمیت فراوانی داشته و از ایجاد آسیب و صدمات خارجی به لثه و دندان ها پیشگیری خواهد نمود.

 

ویژگی های یک مسواک مناسب

پیش از هرچیزی باید توجه داشت که مسواک مناسب، به مسواکی گفته می شود که به دندان های عقبی دسترسی کامل داشته و امکان حرکت دادن آن در دهان برایمان آسان باشد. مسواک خوب، بوی بد دهان را از بین برده و قادر به تمیز نمودن جرم های سطحی دندان ها به ویژه قسمت پشتی دندان ها نیز می باشد.

مسواک های برقی

قبل از آَشنایی با مسواک های برقی باید اشاره کنیم که نحوه مسواک زدن بسیار مهم است شما چه از مسواک عادی استفاده کنید چه مسواک برقی باید ابتدا نحوه صحیح مسواک زدن را بلد باشید. بعض از مسواک های برقی قابلیت های بیشتری دارند برای مثال اگر شما فشار زیادی به دندان وارد کنید مسواک شروع به اخطار دادن می کند.

آفت و زخم لثه کودکان چگونه است؟ چطور درمانش کنیم؟

استفاده از مسواک برقی

  • اطمینان داشته باشید که شارژ دارد
  • استفاده آسان
  • روی هر دندان حداقل۴ ثانیه مسواک را نگه دارید
  •  چندماه یکبار سری مسواک را عوض کنید
  • به تایمر مسواک دقت کنید

 

انتخاب نوع دندانه های مسواک

مسواک های موجود در بازار بر اساس نوع دندانه ها و الیافشان به سه گروه نرم، سخت و متوسط تقسیم بندی می شوند.

مسواک های سخت

این نوع مسواک، به مسواک هایی با الیاف و دندانه های کوتاه و خیلی ضخیم گفته می شود. بر خلاف باور عامیانه که معتقد هستند این مسواک ها با قدرت بیشتر سطح دندان ها را تمیز نموده و جرم موجود در آن ها را از بین خواهند برد، اما انتخاب این مدل از مسواک ها خیلی صحیح و اصولی به نظر نمی آید؛ زیرا الیاف ضخیم این نوع از مسواک ها می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری به لثه ها و فضای بین دندان ها وارد نموده و منجر به ایجاد زخم و بریدگی در آن ها گردد. ضخامت بیش از حد الیاف در این مسواک ها مانع از انعطاف و حرکت سریع و آسان آن ها شده و این یکی از بدترین ویژگی های یک مسواک مناسب به شمار می آید. مسواک های ضخیم به سختی در دهان حرکت نموده و قادر به تمیز کردن سطح پشتی و دندان های عقبی به خوبی نمی باشند. توصیه می شود افرادی که دارای لثه های حساس و ظریف هستند از مصرف این نوع مسواک اجتناب نموده و مسواک دیگری را جاگزین نمایند، زیرا استفاده از این نوع مسواک ریسک خونریزی و زخم های لثه ای در این افراد را به شدت افزایش خواهد داد.

 

مسواک های نرم

این مدل از مسواک ها دارای الیاف یا دندانه های نازک، بلند و ظریف هستند. تمامی موارد مذکور از ویژگی های یک مسواک مناسب بوده و می تواند تمامی سطوح داخلی و خارجی دندان را تمیز نماید. توجه داشته باشید مسواک های نرم مقاومت کمتری داشته و احتیاج به تعویض سریع تر خواهند داشت. دندانه های این نوع از مسواک ها به سرعت فشرده و اصطلاحا له شده و قدرت پاک کنندگی خود را از دست می دهند. از جمله ویژگی های مثبت این نوع از مسواک ها، توانایی چرخش سریع و آسان مسواک در فضای داخل دهان است.

مسواک متوسط

این نوع از مسواک ها دارای ویژگی های یک مسواک مناسب بوده و از انتخاب های مطمئن و بسیار مناسب به شمار می آیند. الیاف این نوع از مسواک ها در حالت متوسط قرار داشته و به خوبی می تواند دندان ها را تمیز و براق نماید. این نوع از مسواک ها به لثه و فضای بین دندانی آسیب وارد نکرده و قادر به تمیز نمودن فضاهای بین دندانی نیز می باشند. بیشتر دندانپزشک ها توصیه به انتخاب این نوع از مسواک نموده و آن را به دلیل داشتن ویژگی های یک مسواک مناسب، انتخابی عالی می دانند.

روشی نوین! قالبگیری دیجیتال دندان؟

انتخاب سایز از ویژگی های یک مسواک مناسب

امروزه تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی مانند مسواک ها بسیار افزایش یافته و تعداد متنوعی از مسواک ها در اندازه های مختلف در بازار موجود می باشند. اندازه اصولی یکی از ویژگی های یک مسواک مناسب به شمار آمده و اهمیت بسیار زیادی دارد. مسواک های خیلی بلند و کشیده انتخاب مناسبی نبوده و جاگیری صحیحی در دست نخواهند داشت. از انتخاب مسواک با اندازه های کوچک و دسته های ریز اجتناب نموده زیرا این مسواک ها به خوبی در دست قرار نگرفته و به دفعات از دست شما خواهند افتاد.

مسواک هایی با دسته های پرزدار و برجسته نیز مناسب نبوده و منجر به آزردگی دست خواهند شد. سایز مناسب مسواک باید به گونه ای باشد که خیلی آسان در دست قرار گرفته و امکان جا به جایی برای آن وجود داشته باشد.

نکته: اگر به دنبال ترغیب کودکان برای مسواک زدن هستید، توصیه می شود از مسواک های شکل دار عروسکی و کارتونی استفاده نموده و در انتخاب الیاف آن نیز توجه کافی داشته باشید.

مقرون به صرفه بودن مسواک

تعویض سریع و به موقع مسواک، یک موضوع بسیار مهم و ضروری است. توصیه می‌شود هر سه تا شش ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید و از مسواک جدید استفاده کنید. برای صرفه‌جویی در هزینه و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی، می‌توانید مسواک‌های ارزان قیمت را تهیه کنید و به موقع آن‌ها را تعویض کنید. این حال، باید توجه داشته باشید که قیمت پایین مسواک‌ها نباید کیفیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و ویژگی‌های یک مسواک مناسب را داشته باشد. لطفاً به استانداردهای ذکر شده توجه کنید و مسواکاسبی را انتخاب کنید.

مسواک‌های دارای زبان‌شویه، از انواع مسواک‌های بسیار مناسب در بازار هستند و قادر تمیز کردن سطح زبان و از بین بردن باکتری‌های موجود در آن‌ها هستند. داشتن زبان‌شویه یکی از ویژگی‌های یک مسواک مناسب است و تاثیر زیادی در کیفیت آن دارد.

توجه به زاویه مسواک

انتخاب زاویه در مسواک بسیار اهمیت دارد و یکی از ویژگی‌های قابل توجه آن است. برخی از مسواک‌ها کاملاً زاویه دار و به طور اصطلاحی “کج” هستند و هنگام استفاده، حرکت آسان و روان را فراهم می‌کنند. به همین دلیل، در تهیه و انتخاب مسواک و زوایای آن باید محتاط باشید و راهنمایی صحیح و اصولی استفاده از مسواک زاویه دار را از دندانپزشک خود بخواهید. برای تهیه مسواک مناسب، بهتر است از مراکز خرید، فروشگاه‌های لوازم آرایشی وداشتی و داروخانه‌های معتبر استفاده کنید و از سلامت و استانداردهای آن مطمئن شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...