preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

پست و کور دندان چیست؟

  • خانه
  • -
  • دندان پزشکی
  • -
  • پست و کور دندان چیست؟

پست و کور دندان چیست؟

پست و کور دندان (Post and Core)، که به عنوان کلاهک و میله نیز شناخته می‌شود، یک روش ترمیمی است که در حوزه دندانپزشکی برای بسیاری از بیماران استفاده می‌شود. این روش در صورتی انجام می‌شود که پس از عصب‌کشی، بخش قابل توجهی از تاج دندان از بین رفته باشد، و برای بازسازی و ترمیم دندان استفاده می‌شود.

پست و کور دندان چیست؟

پیش از بررسی قیمت پست و روکش دندان و مراحل پست و کور دندان، توضیح می دهیم که پست و کور دندان چیست. همان­طور که در مقدمه متن اشاره کردیم، پست و کور دندان راهی برای بازسازی دندان پس از انجام درمان عصب­کشی است تا استحکام و قدرت بیشتری به دندان بدهد. دندانپزشکان از پست و کور دندان برای بهبود ساختار دندان استفاده می کنند.

پست و کور دندان درواقع یک سیستم حمایتی است که اجازه می‌دهد تاج روی دندان بماند. ممکن است چند دندان در یک بخش از دهان از دست برود؛ که این حالت جایگذاری معمول را غیرممکن می‌کند. بنابراین، انجام پست و کور دندان به عنوان راهی برای حمایت در هنگام جایگذاری تاج، پیشگیری از شکستن دندان، و اطمینان از اینکه تاج در جای خود محکم باشد ضروریست. اکنون که می­دانیم پست و کور دندان چیست، بخش­های این درمان را دقیق­تر مورد بررسی قرار می دهیم.

۱. پست دندان و گذاشتن پست در ریشه دندان

پست میله­ای از جنس‌های مختلف است که در ریشه دندان فرو می­رود. اگر دندان به شدت تخریب یا شکسته شده، و از تاج دندان فقط ۱ یا ۲ میلی­متر باقی مانده باشد، با گذاشتن پست در ریشه دندان تاج روی آن بازسازی می­شود (چون از تاج دندان چیزی باقی نمانده، ترمیم یا روکش روی آن کنده می­شود). برای فراهم کردن محلی برای قرار گرفتن روکش یا ماده ترمیمی تاج دندان، از گذاشتن پست در ریشه دندان استفاده می­شود که امتداد آن در حد ۲ تا ۳ میلی­متر بیرون می­آید.

انواع پست دندان عبارت­اند از پست­های پیش ساخته (پین داخل کانال دندان)، فایبر پست و پست­های ریختگی. لازم به ذکر است که در صورت نیاز به گذاشتن پست در ریشه دندان، دندان مورد نظر حتما باید عصب­کشی شده باشد. پس از اتمام درمان عصب­‌کشی و بازسازی تاج دندان، دندانپزشک ممکن است استفاده از روکش دندان را به شما توصیه کند. در برخی موارد نیز ممکن است پیش از روکش نیاز به پست و کور دندان داشته باشید.

۲. کور دندان: بیلداپ دندان چیست؟

گاهی به دلیل ترک ‌خوردگی، پوسیدگی گسترده، جدا شدن پرشدگی دندان، یا ایجاد سوراخ دسترسی به پالپ، بخش زیادی از ساختار دندان از بین می‌رود. در چنین شرایطی، از کور بیلداپ (core build up) استفاده می‌شود. در این بخش از پروسه پست و کور دندان، دندانپزشک ساختار از دست رفته دندان را با مواد ترمیمی مناسب مانند آمالگام یا کامپوزیت بازسازی می­کند تا دندان آماده دریافت روکش شود. با انجام این کار فونداسیون مناسبی برای پشتیبانی روکش ایجاد می‌شود.

اما اهمیت بیلداپ دندان چیست؟ ثبات روکش به ساختار دندانی که در زیر آن قرار گرفته است، بستگی دارد. در صورتی که بخش کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد، روکش در صورت وارد آمدن فشار به راحتی از جای خود جدا می‌شود. در چنین شرایطی با بازسازی دندان به کمک کور بیلداپ می‌توان ساختار دندان را به ابعاد اولیه آن نزدیک­تر کرد و طول عمر ترمیم را به حداکثر رساند.

 

پست و کور دندان

در قسمت­های قبل توضیح دادیم که پست و کور دندان چیست، گذاشتن پست در ریشه دندان با چه هدفی انجام می­شود و اینکه بیلداپ دندان چیست. در ادامه انواع پست و کور دندان را معرفی می­کنیم:

  1. پست و کور ریختگی یا پیش­ساخته
  2. پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی
  3. پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی
  4. پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

در ساخت پست و کور دندان معمولا از فلزاتی مانند تیتانیوم، استیل و یا فلزات ریختگی استفاده می­شود. با این وجود، امروزه برای گذاشتن پست در ریشه دندان و درمان پست و کور دندان معمولا از انواع غیر فلزی استفاده می­شود. زیرا انواع غیر فلزی انعطاف­پذیری بالایی دارند، در برابر فشارهایی که به دندان وارد می­شود مقاوم­تر هستند، و دوام ریشه را در مقابل فشارها افزایش می­دهند .همچنین رنگ پست­های غیرفلزی پس از ساخت پست و کور دندان و گذاشتن پست در ریشه دندان شفاف و سفید بوده، و از نظر زیبایی نسبت به پست غیرفلزی کاربردی­تر است.

قالبگیری پست دندان

قالبگیری پست دندان پیش از گذاشتن پست در ریشه دندان یکی از مهمترین مراحل پست و کور دندان است. برای گذاشتن پست در ریشه دندان و کور روی دندان باید از یکی از انواع ریختگی یا پیش ساخته استفاده شود. پست و کور ریختگی در میان انواع پست و کور دندان، منحصرا برای دندان خود فرد و در لابراتوار ساخته می­شود.

این روش قالبگیری پست دندان و نصب آن طی ۲ جلسه درمان انجام شده و پرهزینه است. اما پست و کور دندان پیش­ساخته طی ۱ جلسه بدون قالبگیری پست دندان انجام می­شود و هزینه کمتری دارد.

پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

بهترین روش برای تعویض دندان، پست دندان یا ایمپلنت، وابسته به وضعیت دندان شخص مورد نظر است. هدف اصلی دندانپزشکان همیشه حفظ ساختار طبیعی دندان فرد است. اگر دندان کاملاً از بین برود و وضعیتی که در ابتدای متن توضیح داده شده را داشته باشد، ایمپلنت یا پروتز کامل می‌تواند روش مناسبتری باشد. با این روش، دندان مصنوعی جایگزین ریشه دندان قبلی قرار می‌گیرد.

اگر دندان هنوز قسمتی از ساختار طبیعی خود را حفظ کرده باشد، پست دندانی ممکن است به عنوان یک راه حل مناسب مطرح شود. با استفاده از پست دندان، پروتزی روی دندان قبلی قرار می‌گیرد و قسمت ناقص دندان را جبران می‌کند.

به طور خلاصه، پاسخ قطعی برای اینکه پست دندان یا ایمپلنت بهتر است وجود ندارد. تشخیص و توصیه نهایی به همراه مشاوره باید توسط دندانپزشک متخصص صورت گیرد تا بتواند بهترین روش را برای شرایط خاص فرد تعیین کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...