preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

  • خانه
  • -
  • دندان پزشکی
  • -
  • دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

گاهی به دنیا آمدن نوزاد با چند عدد دندان شیری باعث حیرت همگان شده و برخی به غلط فکر می کنند که این نوزاد نقص بدنی یا ذهنی دارد در حالی که پزشکان به ژنتیک و زیاد بودن کلسیم بدن مادر معتقد هستند، از هر ۲۰۰۰ نوزاد یکی با دندان به دنیا می آید.
بیشتر نوزادانی که در هنگام تولد دندان دارند، آن دندان یک دندان قدامی است که معمولا به صورت جفت دیده میشود. البته این پدیده گاهی در بین اعضای یک خانواده ارثی است و پدر بزرگ یا مادر بزرگ و یا پدر و مادر این نوزاد نیز هنگام تولد دندان داشته اند.

علت عفونت دندان و لثه چیست؟

چرا برخی از نوزادان موقع تولد دندان دارند؟

مطمئنا شما هم این خبر را که مثلا یکی از نوزادهای خویشاوندتان با دندان متولد شده است به گوشتان خورده است و خیلی هم در حیرت ماندید . بسیاری از اشخاص با شنیدن این خبر به اندازه ای متعجب می شوند که آن را به امراض گوناگونی ربط می دهند.

اما آیا واقعا آن نوعی بیماری است ؟
به طور طبیعی رویش دندان های شیری در شیرخواران از ماه هفتم شروع می شود. اگرچه دیده می شود بعضی بچه ها دو تا سه ماه زودتر دندان درمی آورند، مثلا در چهار تا پنج ماهگی و بعضی ها نیز خیلی دیرتر از زمان معمول دندان در می آورند، مثلا در دوازده ماهگی و یا حتی دیرتر.ژنتیک در این میان نقش مهمی را برعهده دارد، یعنی اینکه پدر و مادر نوزاد در چند ماهگی دندان در آورده باشند.البته گاهی هم دیده می شود که برخی نوزادان با دندان به دنیا می آیند.
به دندان هایی که از بدو تولد وجود دارند، دندان های مولودی گفته می شود. در واقع این دندان ها زمانی که نوزاد در رحم مادر بوده، رشد کرده اند.در گروه دیگری از نوزادان دندان ها طی سی روز اول بعد از تولد درمی آیند که به آنها دندان های Neonatal یا نوزادی گفته می شود.دندان های نوزادی که در ۳۰ روز اول بعد از تولد ایجاد می شوند، معمولا به صورت یک جفت دنان پیش در فک پایین ایجاد می شوند

با این دندان باید چه کنیم؟
تا زمانی که این دندان ها مشکلی ایجاد نکنند، درمانی لازم نخواهد بود. اما گاهی دندان های نوزادی بسیار لق هستند که باید توسط دندان پزشک از دهان خارج شوند تا خطر بلعیده شدن و خفگی نوزاد وجود نداشته باشد. ممکن است این دندان ها باعث زخم شدن نوک پستان مادر شده و یا تیز بودن لبه این دندان می تواند موجب ایجاد زخم های دهانی برای خود نوزاد شود.
در این موارد لازم است که با تشخیص پزشک دندان از دهان خارج شده و یا لبه ی تیز آن توسط دستگاه های دندانپزشکی، صاف شود.با این وجود گاهی مادران اصرار به نگه داری این دندان ها دارند در این صورت باید انتظار دشواری هایی هم داشته باشند. برای جلوگیری از درد پستان مادر استفاده از شیر دوش و ذخیره کردن شیر در بطری را توصیه می کنیم و اگر مایل نیستند باید درد موقع شیر دادن را تحمل کنند یا به نوزاد زمان بدهند که یاد بگیرد که در خلال مکیدن گاز نگیرد.

پیدایش دندان ها در جنین
هر انسان در زندگی خود دو سری دندان ( دندان های شیری و دندان های دایمی ) و سه دوره دندانی ( شیری. مخلوط و دایمی) ‌دارد. جالب است که بدانید که زمانی که جنین در بدن مادر است هم دندان شیری دارد هم دندان دائمی! در هفته ۷ تمام جوانه دندان های شیری شکل گرفته اند در هفته 13 تمام 20 دندان جنین در زیر لثه شکل می گیرد وزن جنین در این هفته 20 تا 25 گرم و قدش 10 سانتی متر است.
در هفته 19 جوانه دندان های اصلی در پشت دندان های شیری شروع به تکامل هستند موهای کرکی شکل بدن کودک را پوشانده وزنش در این هفته 200 تا 220 گرم و قدش 20 تا 2 سانتی متر است.

دندان های نوزادی خطر دارند ؟
اگر شما نوزادی داشته باشید که با این دندان ها به دنیا آمده باشد حتما سوال تان این است با آنها باید چه کنید ؟ پاسخ این است که تا زمانی که این دندان ها مشکلی ایجاد نکنند ، درمانی لازم نخواهد بود . اما گاهی این دندان ها ممکن است برای کودک یا مادر مشکلاتی ایجاد کنند . به عنوان مثال وجود این دندان ها ممکن است باعث زخم شدن نوک پستان مادر شده و یا تیز بودن لبه این دندان می تواند موجب ایجاد زخم های دهانی برای خود نوزاد شود . در این موارد لازم است که با تشخیص پزشک دندان از دهان خارج شده و یا لبه ی تیز آن توسط دستگاه های دندان پزشکی ، صاف شود .
در مواقعی که دندان های نوزادی بسیار لق هستند ، باید توسط دندان پزشک از دهان خارج شوند تا خطر بلعیده شدن و خفگی نوزاد وجود نداشته باشد . دست آخر اینکه ، اگر کودک تان با دندان متولد شد و یا خیلی زود اولین دندان هایش را درآورد ، نگران نشوید و برای اطمینان بیشتر با یک پزشک یا دندان پزشک مشورت کنید .

پدر و نوازد : هر دو با دندان
دندان های نوزادی معمولا به صورت جفت دیده می شوند ، یعنی اگر نوازدی با این دندان ها به دنیا بیاید معمولاً این دندان ها جفت هستند . مثلا دو دندان قدامی در بدو تولد در دهانش دیده می شوند . به ندرت ممکن است نوزادی با دندان های آسیا به دنیا بیاید و بیشتر نوزادانی که در هنگام تولد دندان دارند ، آن دندان یک دندان قدامی است . معمولا نوزادانی که هنگام تولد دندان نوزادی دارند ، نقص بدنی و یا ذهنی ندارند . فراموش نکنید که این پدیده گاهی در بین اعضای یک خانواده ارثی است و پدر بزرگ یا مادر بزرگ و یا پدر و مادر این نوزاد نیز هنگام تولد دندان داشته اند

خداحافظ دندان اضافی
دندان اضافی گاهی برای نوزادان دردسر ساز می شود . گر چه برخی از آنها آن قدر لق هستند که به آسانی از دهان نوزاد جدا می شوند . البته چنین دندان هایی می توانند خطرناک هم باشند . چون گاهی اتفاق افتاده است که نوزاد این دندان لق را قورت داده و باعث خفگی او شده است بنابراین اگر دندان نوزادان لق است ، حتما آن را بکشید در موارد دیگری این دندان ها لبه های تیزی دارند که باعث خفگی زبان نوازد می شوند . در این موارد هم در آوردن آنها را توصیه می کنیم . شما به عنوان پدر و مادر اگر چه برایتان دشوار است ، آرامش خودتان را حفظ کنید . کشیدن دندان نوزادی فوق العاده برای دندانپزشک آسان است .

دندان نوزادی و مشکلات شیر دادن
اگر شما تصمیم گرفته اید که دندان نوزادی فرزندتان را نگه دارید ، باید منتظر دشواری های شیر دادن به او باشید . اگر چه در ابتدا شیر دادن با پستان برای مادر دردناک است ، استفاده از شیر دوش و ذخیره کردن شیر در بطری را به شما توصیه می کنیم . اما اگر اصرار دارید که از پستان به او شیر بدهید ، ممکن است نوزاد در مدت کوتاهی یاد بگیرد که در خلال مکیدن گاز نگیرد . به نظر می رسد که بیشتر نوزادان ناراحتی مادر را درک می کنند و می آموزند که این ناراحتی را ایجاد نکنند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...