preloader
Edit Content

درباره ما

دکتر علی شالچی زاده فارغ التحصیل سال ۱۳۸۲ از دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با عنوان جراح –دندانپزشک

با ما تماس بگیرید

سن مناسب برای ایمپلنت دندان چه محدوده ای است؟

 • خانه
 • -
 • ایمپلنت
 • -
 • سن مناسب برای ایمپلنت دندان چه محدوده ای است؟

سن مناسب برای ایمپلنت : زمانی که یک دندان فرد به صورت کامل از بین می رود و امکان پر کردن آن وجود ندارد، باید از ایمپلنت که روش دیگری جهت ایجاد دندان است، استفاده کرد. در این روش یک پایه تیتانیومی با انجام جراحی روی استخوان فک متصل می شود و این امکان را فراهم می آورد که تاج دندان روی آن قرار بگیرد. اما از آنجایی که در این عمل جراحی از یک ماده ثانویه برای نصب دندان استفاده می شود، نیاز است شرایط برای برقراری بافت و ماندگاری فراهم باشد. یکی از این شرایط محدوده سنی ایمپلنت دندان است، جایی که باید بدانیم آیا ایمپلنت گزینه مناسبی برای کودکان، نوجوانان و افراد مسن می باشد یا خیر؟

سن مناسب برای ایمپلنت

درست است که در غربالگری و تعیین معیارهای مهم برای جراحی ایمپلنت سن یکی از واحدهایی است که بررسی می شود و موارد دیگری از قبیل محل دندان، تعداد دندان از دست رفته، وضعیت یکپارچگی استخوان فک، سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی نیز در انجام ایمپلنت تاثیر گذار هستند؛ اما نمی توان معیار سن را نادیده گرفت.

در مورد کودکان و نوجوانان باید گفت که همزمان با رشد قدی و تغییرات جسمی فرد در این سن، استخوان فک او نیز در حال رشد کردن است، بنابراین نمی توان در سن زیر ۱۸ سال عمل ایمپلنت را انجام داد. چرا که در صورت انجام عمل و با رشد فک، ممکن است پایه ایمپلنت کوتاه‌تر از بقیه شود و تاج دندان را به سمت داخل بکشد.

مورد بعدی زمانی است که نیاز به کاشت چند ایمپلنت وجود دارد. در این مورد نیز بخاطر حضور چند ایمپلنت و تاج دندان در یک ناحیه، مقاومت در برابر رشد استخوانی ایجاد می شود و باعث دفرمه شدن فک و تغییر فرم صورت در جوانی خواهد شد.

اما بعد از سن ۱۸ سالگی تقریبا فرم و رشد فک به مقدار کافی رسیده است و دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید بود.

به صورت محدود و تک دندان در سن پایین تر از ۱۸ سال می توان ایمپلنت را انجام داد، اما نیاز است زمانی که فرد به سن ۱۸ سالگی رسید ایمپلنت جابجا شود و ایمپلنتی قرار داده شود که با سطح دندان های دیگر هم خوانی داشته باشد.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت نیاز است که فرد دارای سلامتی عمومی باشد و مشکلاتی از قبیل دندان قروچه، فشار دندان، بیماری های خونی، دریچه مصنوعی قلبی، دیابت، بیماری های کلیوی، پوکی و نرمی استخوان و سابقه سکته قلبی را نداشته باشد. چرا که این بیماری ها و مشکلات باعث می شوند احتمال سازگاری ایمپلنت با لثه و رسیدن به یک ساختار پایدار بسیار پایین بیاید. در زمان مراجعه به متخصص حتما در مورد بیماری ها و داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

تراکم استخوان مورد بعدی است که برای ثبات ایمپلنت حتما باید از حد مورد تایید برخودار باشد.

از دیگر شرایط لازم برای کاشت موفق ایمپلنت می تون موارد زیر را بر شمرد :

 • عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی : در ترکیب این مواد، عناصری وجود دارد که برای قبول ایمپلنت در لثه و یکنواخت سازی بافت ایجاد مشکل می کنند. بنابراین زمانی که در دوره دریافت ایمپلنت و درمان هستید، نباید از این موارد مصرف کنید.
 • عدم ضعف در سیستم ایمنی بدنی : افرادی که به دلایل مختلف مانند جراحی های پیاپی، مصرف دارو، داشتن رادیوتراپی و .. دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن هستند، امکان انجام ایمپلنت را ندارند.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر : اعتیاد به هر کدام از انواع مختلف مواد مخدر، مانعی برای کاشت دندان می باشد.
 • سلامتی کامل دهان، لثه و دندان : برای انجام ایمپلنت نیاز است که هیچ بیماری دهانی نداشته باشید و فک و لثه شما بدون عفونت، زخم و مشکلات دیگر باشد.

سن مناسب برای ایمپلنت ؛ افرادی که مناسب دریافت ایمپلنت نیستند

امکان انجام ایمپلنت برای افرادی که دارای شرایط زیر نباشند مناسب نیست :

 • افراد زیر ۱۸ سالی که هنوز رشد فک آنها کامل نشده است.
 • افرادی که برای ناحیه سر و گردن پرتو درمانی انجام داده اند.
 • افراد مصرف کننده الکل.
 • بانوان باردار.
 • ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های همبند و هموفیلی.
 • افرادی که از داروهای خاص ماند استروئید و کورتون استفاده می کنند.
 • زمانی که فرد درگیر دندان قروچه پیوسته شبانه باشد.

دندان پزشک در کنار اطلاعاتی که از بیمار تهیه می کند و معایناتی که از طریق بررسی عکس های رادیوگرافی فک بیمار و در مواردی بررسی نتیجه سی تی اسکن انجام می‌دهد، با توجه به شرایط مختلف بدنی و شکل و تراکم استخوانی فک، تشخیص می دهد که بیمار برای انجام ایمپلنت مناسب است یا خیر. زمانی که تشخیص نهایی انجام شد، در مورد هزینه و موارد جانبی نظرش را اعلام می کند تا در صورت توافق جراحی ایمپلنت انجام شود.

آیا در هر سنی می توان ایمپلنت دندان انجام داد؟ | سن مناسب برای ایمپلنت

انجام ایمپلنت از آن روش درمان هایی است که محدودیت بالایی به سن ندارد و امکان آن برای افراد در تمام سنین فراهم می باشد، به جز یک مورد که آن افراد زیر ۱۸ سال و در سن رشد می باشند. در واقع پارامترهایی مانند استحکام استخوان، تراکم استخوان و سلامت فرد عوامل مهمتری در انجام ایمپلنت نسبت به سن فرد هستند.

زمانی که فرد در سن رشد قرار دارد نیز امکان انجام ایمپلنت برای او وجود دارد، اما باید به این نکته توجه شود که با رشد فک، ایمپلنت و تاج دندان ایجاد شده ممکن است نسبت به سایر دندان ها کوتاه تر شود و نیاز به ترمیم مجدد یا ایمپلنت مجدد وجود داشته باشد.

مورد بعدی این است که اگر چند دندان کنار هم از بین رفته باشند و فرد در سن پایین اقدام به ایمپلنت نماید، رشد استخوان فک در آن ناحیه محدود می شود و ممکن است به دلیل اینکه باقی قسمت های فک در حال رشد هستند، هندسه و فرم فک دچار تغییر و عدم تناسب گردد.

اما از نظر سن بالا هیچ محدودیتی نیست و شما از ۱۸ سال تا هر سنی حتی میانسالی و پیری می توانید برای کاشت ایمپلنت اقدام کنید.

چرا بیماران زیر ۱۸ سال بهتر است تا پایان سن بلوغ برای کاشت ایمپلنت منتظر بمانند؟ | سن مناسب برای ایمپلنت

افراد زیر ۱۸ سال در کنار اینکه تراکم استخوانی مناسب برای ایمپلنت را ندارند، به دلیل تغییرات ادامه دار فک در سن رشد، ممکن است انجام ایمپلنت برای آنها با مشکلات بعدی همراه باشد. به همین خاطر در اکثر موارد پزشک با بررسی و معاینه وضعیت بیمار از انجام ایمپلنت خودداری می کند و بعضا پیشنهادهای ثانویه برای درمان را ارائه می دهد تا فرد به سن ۱۸ سال برسد. از این سن به بعد استخوان فک رشد اصلی خود را کامل کرده است و شرایط برای اقدام به کاشت ایمپلنت فراهم است.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد مسن چقدر است؟ | سن مناسب برای ایمپلنت

یکی از ویژگی ها و نکات مثبت ایمپلنت دندان، درصد موفقیت بالای آن برای افراد مسن می باشد. این روش درمانی برای افراد میانسال و مسن نیز بازدهی خوبی داشته است و تحقیقات نشان داده است که ایمپلنت دندان افراد میانسال بیش از ۱۵ سال عملکرد موفق و سالم داشته اند. این موارد کاشت ایمپلنت را به عنوان یک روش قابل اعتماد، کم خطر و قابل اجرا در زمینه درمان دندان های از بین رفته افراد میانسال تبدیل کرده است.

حتی توصیه می شود برای افراد مسن که در زمینه پذیرش و استفاده از دندان های مصنوعی دچار مشکل هستند، روش درمان ایمپلنت استفاده گردد. فک و استخوان آن، از نظر پذیرش ایمپلنت در سنین بالا مشکلی ندارند و اگر فرد دارای موارد ممنوعه دیگری که در قسمت شرایط انجام ایمپلنت بیان شد، نباشد، می تواند به راحتی ایمپلنت انجام دهد.

ایمپلنت دندان از آنجا که یک دندان ثابت و همیشگی ایجاد می کند، بسیار مورد استقبال افراد قرار دارد.

اگر بیمار میانسال و مسنی دارای مشکلات لثه و دندان بود، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چرا که می تواند قبل از انجام ایمپلنت با توجه به امکانات و روش های موجود، مشکلات لثه و استخوان فک را با درمان هایی مانند پیوند لثه و استخوان، لیفت سینوس و مواردی از این دست، برطرف کند و به کاشت ایمپلنت اقدام نماید.

چه محدودیت‌هایی برای کاشت ایمپلنت در سنین بالا وجود دارد؟

اگر فرد از نظر سیستم ایمنی بدن سالم باشد و اعتیاد شدید به مواد مخدر و مصرف الکل نداشته باشد، عملا هیچ محدودیت کاشت ایمپلنتی برای سنین بالا وجود ندارد. چرا که اکثر افراد در سنین بالای ۶۰ سال به مشکلات عمده دندان برخورد می کنند و نیاز به درمان آن دارند. بنابراین طیف گسترده ای از ایمپلنت دندانی از میانسالی به بالا صورت می گیرد. انجام ایمپلنت در افراد بالای ۸۰ سال نیز صورت گرفته است و نتایج خوبی را به همراه داشته است.

بهترین سنی که می توان ایمپلنت دندان انجام داد؟

اگر به صورت دقیق بخواهیم بیان کنیم، هیچ محدودیت سنی برای انجام ایمپلنت وجود ندارد، اما مسئله ای که مهم است، رسیدن به نتایج خوب و ماندگاری بالای ایمپلنت می باشد. بنابراین هر فردی که دچار مشکلات دندانی از نوع ریشه و نابودی کامل دندان شده باشد، می تواند ایمپلنت دندان را انجام دهد. مگر اینکه از نظر فرم فک، تراکم استخوانی و در حال رشد بودن فک دچار محدودیت باشد.

روش درمان کاشت ایمپلنت یک روش ثابت و ماندگار است و این مهمترین چیزی است که در مورد دندان برای افراد مهم است. به همین خاطر میزان استقبال از این روش بین افراد در سنین مختلف بسیار زیاد می باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد، فرد می تواند در هر سنی برای کاشت ایمپلنت مراجعه کند و محدودیتی وجود ندارد که اگر به سن خاصی رسیدید برای انجام کاشت ایمپلنت دیگر دیر شده باشد.

جدایی از افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند یا تراکم استخوان فک مناسبی ندارند و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، اکثر افراد مناسب انجام ایمپلنت می باشند و سن پارامتر محدود کننده ای برای انجام ایمپلنت نخواهد بود، چرا که گفته شد در افراد بالای ۸۰  سال نیز نتایج ایمپلنت موفق بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...